Светски дан детета

Светски дан детета прославља се 20. новембра, с циљем да се скрене пажња јавности на све обавезе које друштво има према деци, као и на најважније проблеме са којима се деца суочавају.

На Светски дан детета из Уницефа поручују да се, упркос огромном напретку који је остварен за децу од усвајања Конвенције о правима детета, права милиона деце крше сваког дана. Скоро 50 милиона деце је расељено из својих домова, 250 милиона деце живи у земљама које су погођене сукобима, а скоро 385 милиона деце живи у екстремном сиромаштву. У неким земљама деца су присиљена на рад, учествују у оружаним сукобима, живе на улици, велики број деце трпи физичке и психичке трауме. УН су усвојиле Декларацију о правима детета 1959. године, а 1989. и Конвенцију о правима детета, коју је Србија прихватила. Основни принципи Конвенције су право на живот, опстанак и развој, најбољи интерес детета, право на недискриминацију.

У нашој школи је такође обележен овај дан и ученици су нас, израдом пригодних паноа подсетили на права детета.